اقامت سرمایه گذاری کانادا

کانادا، مقصد مهاجرت بسیاری از شهروندان ایرانی طی سالیان اخیر بوده است. به دلیل قوانین مشخص اقامت سرمایه گذاری کانادا که گزینه‌های متفاوتی را پیش پای متقاضیان قرار داده است و همچنین سطح بالای زندگی در این کشور توسعه‌یافته، چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد تمایل برای اقامت کانادا روز به روز افزایش یابد. این دومین کشور وسیع دنیا با جمعیتی نه چندان زیاد، با منابع طبیعی غنی و طبیعتی بکر به طور حتم همچنان پتانسیل بسیار زیادی برای توسعه و پیشرفت خواهد داشت. از این رو، کانادا، نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته در دنیا پذیرای مهاجران متخصص و سرمایه‌گذار بیشتری خواهد بود.

کشور کانادا یکی از اولین کشورهایی به شمار می‌آید که برنامه‌های متنوع سرمایه‌گذاری خود را برای افراد خارجی به راه انداخته تا با جذب سرمایه و توسعه کشور به سرمایه‌گذاران اقامت سرمایه گذاری کانادا را اعطا نماید. این کشور از سال 1989 برنامه اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری را اعلام کرده و تا به امروز تغییراتی را بنا به شرایط در آن اعمال نموده است.

شرایط اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا

طی سالیان گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی از طریق سرمایه‌گذاری در خاک کانادا به همراه خانواده خود به اقامت سرمایه گذاری کانادا رسیده‌اند و در نهایت تابعیت کانادا را نیز به دست آورده‌اند. در گذشته، برنامه‌های سرمایه‌گذاری کانادا شامل برنامه‌های فدرال و استانی بود. اکنون این برنامه‌ها فقط به سرمایه‌گذاری در ایالت کبک، ثبت شرکت و نیز برنامه‌های کارافرینی محدود شده است. شرایط عمومی اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری به طور کلی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • دارار بودن پاسپورت معتبر
 • عدم سوءپیشینه در کشور زادگاه
 • رسیدن به سن قانونی برای متقاضی اصلی
 • دارا بودن سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در کانادا که حداقل آن توسط دولت کانادا تعیین خواهد شد
 • نشان دادن تجربه کاری مرتبط با کسب‌وکاری که در کشور کانادا قرار است تأسیس شود

نکته مهم: لازم به ذکر است که متقاضی سرمایه‌گذاری در کانادا نمی‌تواند تمامی سرمایه خود را در این کشور به کار گیرد. او حداکثر دو سوم از دارایی خود را سرمایه‌گذاری کرده ولی تمام دارایی خود را باید به دولت کانادا نشان دهد.

حداقل سرمایه‌گذاری در کانادا

با توجه به مطلب ذکر شده فوق، در حال حاضر تنها گزینه سرمایه‌گذاری منجر به اقامت سرمایه گذاری کانادا مختص ایالت کبک می‌باشد. دو گزینه ثبت شرکت و کارآفرینی (به جز ایالت نیو برانزویک) ضوابط خاص خود را دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد. متقاضیان سرمایه‌گذاری در ایالت کبک بر اساس 6 عامل که توسط دولت کبک معین شده است رتبه‌بندی و مورد پذیرش قرار خواهند گرفت. کسب حداقل 40 امتیاز برای سرمایه‌گذار لازم است که اجباراً 10 امتیاز آن مربوط به سابقه مدیریتی و 25 امتیازش متعلق به میزان سرمایه متقاضی می‌باشد.

حداقل سرمایه برای کسب اقامت کانادا از طرف یک سرمایه‌گذار خارجی و از طریق برنامه اقامتی کبک 1،200،000 دلار کانادا می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که این میزان سرمایه نباید تمامی دارایی متقاضی باشد و وی می‌بایست حداقل 2،000،000 دلار کانادا از دارایی خالص خود را به دولت کبک نشان دهد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: بهترین سرمایه گذاری در آمریکا

روش های اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا

برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در حال حاضر، در سال 2020، دولت کانادا سه گزینه در اختیار متقاضیان گذاشته است. روش سرمایه‌گذاری برای اقامت سرمایه گذاری کانادا در کبک، راه‌اندازی یک کسب‌وکار به عنوان کارآفرین و ثبت شرکت در خاک کانادا این سه گزینه می‌باشند.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک

متقاضیان سرمایه‌گذاری در ایالت کبک و اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا بر اساس 6 عامل که توسط دولت کبک معین شده است رتبه‌بندی و مورد پذیرش قرار خواهند گرفت. کسب حداقل 40 امتیاز برای سرمایه‌گذار لازم است که اجباراً 10 امتیاز آن مربوط به سابقه مدیریتی و 25 امتیازش متعلق به میزان سرمایه متقاضی می‌باشد. کاندیداهای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک بر اساس فاکتورهای مشخصی ارزیابی خواهند شد: تحصیلات و مکان آموزش، سابقه مدیریتی، سن، مهارت زبان در انگلیسی یا فرانسه، دارا بودن خانواده در کبک و در نهایت انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری. حداکثر امتیاز دریافتی می‌تواند 94 امتیاز باشد که برای آغاز بررسی پرونده 40 امتیاز کافی است.

متقاضیانی که امتیاز سابقه مدیریتی (10 امتیاز) و مقدار کافی سرمایه (25 امتیاز) خود را کسب کرده باشند، تنها نیاز به 5 امتیاز اضافی خواهند داشت که می‌توانند از یکی از شروط زیر آن را به دست آورند:

 • دارا بودن یک فوق‌دیپلم مرتبط با رشته تحصیلی خود یا تحصیل دو سال تمام وقت پس از اخذ دیپلم دبیرستان (6 امتیاز)
 • کسب مدرک دانشگاهی با گذراندن حداقل دو سال تحصیل تمام وقت در یک دانشگاه (6 امتیاز)

گفتنی است که در حال حاضر تنها برنامه سرمایه‌گذاری که به طور مستقیم منجر به اخذ کارت اقامت سرمایه گذاری کانادا می‌شود، سرمایه‌گذاری از طریق برنامه ایالتی کبک می‌باشد. باقی برنامه‌های اقامتی ابتدا به صورت ویزای اقامتی اعطا شده و پس از سپری شدن چند سال و در صورت رعایت ضوابط تعیین شده کارت اقامت دائم صادر خواهد شد.

شرایط اقامت سرمایه گذاری کانادا در کبک

متقاضی برای اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری کبک می‌بایست شرایط و ضوابط ذیل را رعایت کرده و فراهم آورد:

 • متقاضی اصلی، به تنهایی و یا به همراه همسرش، باید مبلغ 2 میلیون دلار کانادا را که به صورت قانونی به دست آورده‌اند را به عنوان کل دارایی خود به دولت کانادا نشان دهند. این دارایی می‌تواند به صورت پول نقد، املاک و مستغلات و یا سهام و اوراق قرضه باشد. این مبلغ باید تا 6 ماه پیش از ثبت درخواست نزد متقاضی قرار داشته باشد.
 • سرمایه‌گذاری مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا به مدت 5 سال در این ایالت
 • متقاضی اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری می‌بایست طی پنج سال اخیر حداقل 2 سال تجربه مدیریتی را کسب کرده باشد. این تجربه کاری باید شامل وظایفی باشد که با برنامه‌ریزی، مدیریت و کنترل امور مالی یا منابع انسانی مرتبط باشد. این تجربه کاری نمی‌تواند به صورت شراکت در کسب‌وکار، کارآموزی و یا آموزش حرفه‌ای کسب شده باشد.
 • قصد و تمایل اقامت در ایالت کبک
 • عقد قرارداد رسمی با یک مرکز مشخص و تأیید شده از سوی دولت کبک
 • شهادت و گواهی بر این که متقاضی و اعضای خانواده‌اش با قوانین و ارزش‌های دموکراتیک ایالت کبک سازگار خواهند شد
 • نیاز به مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی برای تطابق هر چه بهتر متقاضی و خانواده‌اش با محیط زندگی جدید

مهمترین نکات برنامه سرمایه‌گذاری کبک

در ادامه سعی کردیم مهم ترین نکاتی که برای دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری باید بدانید را

 • مبلغ سرمایه‌گذاری به ارزش یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا که طی 5 سال قابل برگشت نخواهد بود توسط دولت کبک تضمین خواهد شد و پس از این پنج سال به متقاضی برگشت داده خواهد شد.
 • همسر و فرزندان وابسته به متقاضی اصلی اقامت سرمایه گذاری کانادا نیز در پرونده قرار خواهند گرفت و کارت اقامت دائم خود را دریافت خواهند نمود.
 • طی اقامت 5 سال در کانادا، متقاضی و خانواده‌اش از تمامی مزایای اجتماعی و اقتصادی این کشور مانند؛ تحصیل رایگان و خدمات بیمه درمانی بهره‌مند خواهند شد.
 • برخلاف سایر برنامه‌های سرمایه‌گذاری کانادا، تنها برنامه سرمایه‌گذاری ایالت کبک است که مستقیماً به اخذ کارت اقامت دائم منجر خواهد شد.

اقامت کانادا از طریق خرید ملک

در حال حاضر، در سال 2020، هیچ برنامه اقامتی و مهاجرتی که با خرید ملک بتوان اقامت کشور کانادا را کسب نمود وجود ندارد. سابق بر این، و در سال‌های گذشته چنین گزینه‌ای در بعضی از ایالت‌ها وجود داشت که به تدریج تمام این برنامه‌ها بسته شدند. بعید نیست در سال‌های آتی برنامه‌های اخذ اقامت از طریق خرید ملک مجدداً راه‌اندازی شوند.

اگر علاقه مند به اخذ اقامت سرمایه گذاری هستید پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید: اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

اقامت کانادا از طریق برنامه کارآفرینی

طی یکی دو ساله اخیر اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا از طریق برنامه کارآفرینی از محبوب‌ترین برنامه‌های اقامتی سرمایه‌گذاری به شمار آمده است. این برنامه که به صورت استانی و جدا از هم اجرا می‌شود، به هر ایالت اجازه خواهد داد تا بسته به نیاز خود از متقاضیان سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی دعوت به عمل آورده تا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند. اما، در حال حاضر کدام یک از ایالت‌های کانادا چنین برنامه‌ای را اجرا می‌کنند؟ در ادامه از مهم‌ترین آنها نام برده و شرح کوتاهی درباره هر کدام‌شان خواهیم داد:

اقامت سرمایه گذاری کانادا در آلبرتا

این ایالت که شهر کلگری نیز در آن واقع است، دومین ایالت از نظر وسعت زمین‌های کشاورزی می‌باشد. بنابراین، مقصد بسیاری از کارآفرینان کشاورزی از سرتاسر دنیا می‌باشد. متقاضی علاوه بر دارا بودن مدرک دانشگاهی مرتبط باید با یک طرح توجیحی مناسب، حداقل 500 هزار دلار کانادا را در زمینه صنعت کشاورزی در این ایالت سرمایه گذاری‌کند.

اقامت کانادا از طریق کارآفرینی در بریتیش کلمبیا

ایالت بریتیش کلمبیا یکی از پیشرفته‌ترین ایالت‌های کانادا از لحاظ اقتصادی بوده و مکانی مناسب برای توسعه کسب‌وکار هر فرد تازه‌وارد و اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا خواهد بود. مرکز این ایالت، یعنی ونکوور، مسیر تجارتی بین کانادا با آمریکا، مکزیک و آسیا می‌باشد. در حال حاضر، ایالت بریتیش کلمبیا دو برنامه سرمایه‌گذاری را برای افراد خارجی ارائه می‌دهد:
برنامه مهاجرتی کارآفرینی: در این گزینه، متقاضی باید علاوه بر تجربه کار مدیریتی و تجاری، 600 هزار دلار کانادا سرمایه خالص داشته باشد و از این مقدار حداقل 200 هزار دلار آن را در یک کسب‌وکار هزینه نماید. وی می‌تواند یک شرکت جدید تأسیس نموده و یا در توسعه یک شرکت در حال کار سرمایه‌گذاری کند. استخدام یک کانادایی برای ادامه این برنامه ضروری می‌باشد.

برنامه کارآفرینی منطقه‌ای: سرمایه‌گذار باید شرکتی را در منطقه‌ای با جمعیت حداکثر 75000 نفر در ایالت بریتیش کلمبیا تأسیس نموده و همانجا نیز اقامت گزیند. وی باید با دارایی خالص 300 هزار دلار کانادا، 100 هزار دلار از آن را در این منطقه سرمایه‌گذاری کند. از شرکت مزبور باید 51 درصدش متعلق به متقاضی باشد و یک کانادایی را نیز به استخدام درآورد.

اقامت کارآفرینی در کانادا در مانیتوبا

اگر قصد دارید یک کسب‌وکار جمع و جور را در کانادا راه‌اندازی کنید و اقامت سرمایه گذاری کانادا را نیز به دست آورید، ایالت مانیتوبا با مردم خون‌گرمش پذیرای شما خواهد بود. مرکز این ایالت، یعنی شهر «وینی‌پگ» در دنیا به خاطر اقتصاد قوی و هزینه‌های پایین زندگی شناخته شده است. این ایالت دو برنامه سرمایه‌گذاری استانی در اختیار متقاضیان گذاشته است: «برنامه کارآفرینی» و «برنامه سرمایه‌گذاری کشاورزی». در اینجا شرایط لازم برای اجرای برنامه کارآفرینی را نشان می‌دهیم:

 • دارا بودن حداقل 3 سال سابقه کار مدیریتی طی 5 سال اخیر
 • مالکیت حداقل یک‌سوم از یک کسب‌وکار در زادگاه اصلی متقاضی
 • کسب مدرک زبان با نمره حداقل
 • داشتن حداقل مدرک پایان دبیرستان
 • بهترین سن برای آوردن امتیاز بین 25 تا 49 سال
 • سرمایه‌گذاری حداقل 250 هزار دلار کانادا در مرکز ایالت و یا 150 هزار دلار در مناطق محلی مانیتوبا
 • استخدام حداقل یک تبعه کانادا

اقامت کارآفرینی در کانادا در نیو برانزویک

شاید بسیاری از مردم دنیا نیو برانزویک را به خاطر طبیعت بکر و زیبای آن بشناسند، اما به طور حتم خیلی از آنها نمی‌دانند این ایالت از لحاظ فرصت‌های کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین نقاط کانادا به حساب می‌آید. از لحاظ زیرساخت تجاری و همچنین نیروی کار متخصص و تحصیلکرده در این ایالت در مضیقه نخواهید بود. برای آغاز به تأسیس یک شرکت تجاری جدید در نیو برانزویک و اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • کسب‌وکار انتخابی می‌بایست در ارتباط مستقیم با نیاز ایالت باشد.
 • سن متقاضی باید بین 22 تا 55 سال باشد
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • داشتن مدرک تحصیلی بالای دیپلم
 • سابقه کار مدیریتی به مدت 3 سال از 5 سال اخیر و مالکیت حداقل یک‌سوم یک بیزینس در کشور زادگاه متقاضی
 • حداقل دارایی خالص 600 هزار دلار کانادا و سرمایه‌گذاری 250 هزار دلار در ایالت نیو برانزویک

اقامت سرمایه گذاری کانادا در نوا اسکوشیا

یکی از ایالت‌های کانادا که در آن از افراد خارجی تازه‌وارد برای اقامت سرمایه گذاری کانادا استقبال مناسبی به عمل می‌آید، ایالت نوا اسکوشیا است. این ایالت پذیرای هر سرمایه‌گذاری می‌باشد که دارای ایده‌های نو در کسب‌وکار می‌باشد. منابع طبیعی نوا اسکوشیا مانند؛ کشاورزی، ماهیگیری، جنگل‌های انبوه، معادن و منابع گاز طبیعی آن آماده هرگونه سرمایه‌گذاری برای متقاضیان است. برنامه سرمایه‌گذاری نوا اسکوشیا از طریق کارآفرینی، به شرایط زیر نیاز دارد:

 • حداقل سن 21 سال
 • قصد زندگی و کار در این ایالت به طور دائم
 • حداقل دارایی خالص متقاضی باید 600 هزار دلار کانادا باشد و 150 هزار دلار آن را صرف سرمایه‌گذاری خود بکند.
 • سابقه کار مدیریتی به مدت 3 سال از 5 سال اخیر و مالکیت حداقل یک‌سوم یک بیزینس در کشور زادگاه خود
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه

اقامت کانادا از طریق کارآفرینی در انتاریو

دسترسی به نیروی کار متخصص و حرفه‌ای در ایالت انتاریو بیش از هر جای دیگر کانادا امکان‌پذیر است. 68 درصد از افراد بزرگسال در انتاریو تحصیلات دانشگاهی دارند. در مقایسه با ایالت‌های اصلی آمریکا، تأسیس یک کسب‌وکار جدید در انتاریو بسیار با صرفه‌تر می‌باشد. حتی با اقامت کانادا در برنامه کارآفرینی انتاریو نسبت به کشورهای پیشرفته دیگر، از مزایای هزینه کمتر زندگی نیز بهره‌مند خواهید بود. برای تأسیس یک شرکت و اخذ اقامت سرمایه گذاری کانادا از طریق برنامه کارآفرینی انتاریو باید موارد ذیل را رعایت کنید:

 • حداقل 3 سال سابقه مدیریتی در 5 سال اخیر
 • دارایی حداقل یک میلیون و پانصد هزار دلار کانادا و صرف یک میلیون دلار از آن، در صورتی که بیزینس در منطقه تجاری انتاریو قرار داشته باشد
 • دارایی حداقل 800 هزار دلار کانادا و هزینه 500 هزار دلار از آن، در صورتی که منطقه‌ای غیر از مرکز تجاری این ایالت انتخاب شود
 • حضور متقاضی به صورت تمام‌وقت برای مدیریت کسب‌وکارش
 • کسب‌وکار انتخابی باید یک بیزینس دائمی بوده و حداقل 2 نفر کانادایی به استخدام درآیند

نکته مهم: لازم به ذکر است که استان‌های دیگری نیز برنامه‌های کارآفرینی مخصوص خود را دارند که مهم‌ترین‌شان را با شرایط مورد نیاز توضیح دادیم. ایالات ساسکاچوان، پرنس ادوارد آیلند، یوکون و نیوفاندلند نیز برنامه‌های کارآفرینی خود را تحت برنامه اقامت سرمایه گذاری کانادا 2020 دارا می‌باشند. در بین برنامه‌های کارآفرینی کانادا، تنها برنامه استان نیو برانزویک است که به طور مستقیم با رعایت شرایط از طرف سرمایه‌گذار منجر به اقامت دائم کانادا خواهد شد. سایر برنامه‌ها، ابتدا ویزای اقامتی صادر کرده و پس از چند سال این ویزا به اقامت دائم کانادا منتهی خواهد شد.

اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

تأسیس یک کسب‌وکار جدید در کانادا که یکی از کشورهای پیشرفته از لحاظ اقتصادی در دنیا به حساب می‌آید، به طور حتم تجربه هیجان‌انگیزی برای دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسد. این کشور با یک بازار پویا برای تجارت و دسترسی به تمامی بازارهای فعال دنیا راهی است برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا. با این حال، تا زمانی که از قوانین و ضوابط این بازار اطلاعی نداشته باشید، موفقیتی نیز در کار نخواهد بود. جهت ثبت شرکت در کشور کانادا سابق بر این باید حتماً اقامت این کشور را دارا بودید و یا با یک کانادایی شریک شده و وی را به عنوان مدیر شرکت معرفی کنید.

اما، اکنون می‌توانید به تنهایی و بدون نیاز به دارا بودن اقامت سرمایه گذاری کانادا شرکت خود را در خاک این کشور به تنهایی به عنوان مدیر و سهامدار شرکت به ثبت برسانید. در حال حاضر، ایالت بریتیش کلمبیا این گزینه را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم آورده تا صرف هزینه‌ای شرکت خود را در هر کدام از شهرهای این ایالت به ثبت قانونی برسانند. هزینه‌ها و خدمات این فرآیند برای افراد غیرمقیم در کانادا در جدول زیر آورده شده است:

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

از مزایای ثبت شرکت در ایالت بریتیش کلمبیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصاحب یک نهاد حقوقی در کشور کانادا
 • تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌های تجاری به تنهایی
 • عدم محدودیت برای حداقل سرمایه
 • دارا بودن تمام امکانات شرکتی در خاک کانادا، از قبیل؛ آدرس ثابت، دامنه اینترنتی و وب سایت تجاری و همچنین تلفن و فکس

نکته مهم: لازم به ذکر است که در حال حاضر، و با ثبت شرکت در کانادا قادر نخواهید بود اقامت دائم کشور کانادا را به دست آورید. اما، می‌توانید از مزایای تجاری ثبت شرکت در این کشور بهره‌مند شوید.

مشاوره اقامت سرمایه گذاری کانادا

با توجه به پیچیدگی روند اقامت سرمایه گذاری کانادا حضور یک وکیل یا کارشناس مهاجرتی لازم و ضروری به نظر می‌رسد. مجموعه اندویزا با سابقه‌ای چند ساله در امور مهاجرت کانادا و دارا بودن وکلای مجرب ایرانی و کانادایی از مشاوره تا اخذ اقامت در کنار سرمایه‌گذاران ایرانی عزیز خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر و اخذ راهنمایی‌های تکمیلی لطفاً با کارشناسان ما تماس بگیرید.