پاسپورت و شهروندی سنت لوشیا

شهروندی سنت لوسیا

بازگشایی مجدد برنامه اخذ شهروندی «سنت لوشیا» برای شهروندان ایرانی از سپتامبر 2022

اداره مهاجرت کشور سنت لوسیا، طی یک بیانیه رسمی، اعلام کرد که اداره اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور مجدداً پرونده‌های متقاضیان ایرانی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در این بخشنامه آمده است که از این پس کارشناسان پرونده‌های مهاجرتی قادر خواهند بود که درخواست‌های شهروندان ایرانی را راستی‌آزمایی نموده و با رعایت قوانین مربوطه این پرونده‌ها را بررسی کنند.

مدیر اجرایی بخش مهاجرتی کشور سنت لوسیا طی اظهاراتی اعلام کرد: «به دلیل بی‌ثباتی شرایط طی چند سال گذشته، همکاران ما در بخش راستی‌آزمایی، نمی‌توانستند پرونده‌های شهروندان ایرانی و مدارک این افراد را در وضعیتی مطمئن مورد بررسی قرار داده و تأیید کنند. اما حالا شرکای ما شرایطی را فراهم آورده‌اند تا به این پرونده‌ها از نزدیک دسترسی داشته باشند و آنها را تضمین کنند.»

با پذیرفتن مجدد پرونده‌های ایرانی از سوی دولت سنت لوسیا، اکنون فقط درخواست‌های شهروندان روسیه و بلاروس برای اخذ شهروندی این کشور در لیست تحریم قرار دارند. در بین جزایر حوزه کارائیب، تنها کشور «سنت‌کیتس و نویس» است که همچنان درخواست‌های شهروندان ایرانی را برای اعطای شهروندی نمی‌پذیرد.

 

سنت لوشیا کجاست؟

 

احتمالاً نام جزیره سنت لوشیا به گوش کمتر فردی خورده است، اما مدت زمانی می‌گذرد از وقتی که پاسپورت سنت لوسیا بین سرمایه‌گذارانی که به دنبال «پاسپورت دوم» خود هستند، محبوب و نام آشنا شده است. چند سالی است که اخذ پاسپورت دوم در دنیا تبدیل به موضوع مهمی شده است. بسیاری از تجار و افراد ثروتمند به دلایل مختلف به دنبال شهروندی کشور دیگری می‌باشند، بدون این که تابعیت اصلی خود را از دست بدهند.

در حال حاضر کشورهای بسیاری در دنیا برنامه‌های اخذ پاسپورت و شهروندی خود را در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده‌اند، اما برنامه‌هایی معمولاً پرطرفدار و محبوب بوده‌اند که با کمترین هزینه و در مدت زمانی کم به نتیجه برسند. دریافت پاسپورت سنت لوسیا یکی از همین برنامه‌های اخذ شهروندی با هزینه‌ای منطقی و در زمان کوتاه است.

معرفی سنت لوشیا

سنت لوسیا

این جزیره زیبا هنوز جزو کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا به حساب می‌آید و در فوریه سال 1979 استقلال خود را اعلام نموده است. اما، همچنان تحت سوگند پادشاه بریتانیا می‌باشد. جامعه این کشور تحت تأثیر فرهنگ مردم کارائیب، آفریقاییها، انگلیسیها و فرانسویها می‌باشد. سنت لوسیا، جزیره‌ای در بخش شرقی حوزه کارائیب بوده که با حدود 200 هزار نفر جمعیت، 617 کیلومتر مربع مساحت دارد. زبان رسمی این جزیره انگلیسی بوده و طبیعت زیبا و بکر این جزیره در نگاه اول چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. درآمد اصلی مردم این جزیره از راه توریسم و نیز سرمایه‌گذاری خارجی تأمین میشود.

اعتبار و ارزش پاسپورت سنت لوسیا

با وجود این که این جزیره ناشناخته در منطقه‌ای دورافتاده در دنیا قرار گرفته است، اما بین پاسپورت‌های کشورهای دنیا از ارزش خاصی برخوردار است. دلیل اصلی این امر این می‌باشد که با وجود استقلال از بریتانیا، این جزیره هنوز جزو کشورهای مشترک‌المنافع محسوب می‌گردد. در حال حاضر، در سال 2022، طی آخرین رتبه‌بندی باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت سنت لوسیا در رده 32 قرار گرفته است و دارنده آن می‌تواند بدون نیاز به ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 146 کشور دنیا سفر کند.

کشورهای حوزه شینگن اروپا و انگلستان از مهم‌ترین کشورهایی می‌باشند که با پاسپورت سنت لوسیا می‌توان بدون ویزا به آنها وارد شد. اعتبار این پاسپورت برای افراد سرمایه‌گذار خارجی، پس از صدور 5 سال بوده و در صورت اخذ ویزای کانادا با این پاسپورت نیز امکان ورود به این کشور طی این مدت امکان‌پذیر خواهد بود. شاید بتوان گفت که کسب این پاسپورت و شهروندی سنت لوسیا با چنین ارزشی و همچنین هزینه‌ای که سرمایه‌گذار صرف خواهد کرد، نسبت به اخذ پاسپورت‌های اروپایی، کانادا یا امریکا بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد. البته، در صورتی که متقاضی پاسپورت دوم، هدفش زندگی در کشور مربوطه نبوده و بیشتر برای آزادی سفر پاسپورت را لازم داشته باشد.

اخذ پاسپورت سنت لوسیا

برنامه اخذ پاسپورت سنت لوسیا از طریق سرمایه‌گذاری در سال 2015 توسط دولت این کشور راه‌اندازی شد. در میان کشورهای حوزه کارائیب که برنامه‌های اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند، جزیره سنت لوسیا یکی از آخرین کشورها بود که به این برنامه‌های مهاجرتی پیوست. سنت لوسیا با محدودیت در تعداد پذیرش پرونده در هر سال، بین کشورهای حوزه کارائیب، در انتخاب افراد سرمایه‌گذار متقاضی این برنامه سخت‌گیری بیشتری اعمال نموده تا تنها به بهترین و نخبه‌ترین سرمایه‌گذاران سرتاسر دنیا شهروندی خود را اعطا کند. متقاضیان پاسپورت سنت لوسیا باید یکی از گزینه‌های ارائه شده توسط دولت این کشور را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده و نیز شرایط عمومی زیر را نیز دارا باشند:

 • حداقل سن 18 سال برای متقاضی اصلی
 • دارای شخصیتی حقیقی و حقوقی قابل تأیید
 • عدم سوءپیشینه در کشور زادگاه
 • برخورداری از سلامتی کامل فیزیکی و روانی

مراحل دریافت پاسپورت سنت لوسیا

جهت اخذ پاسپورت سنت لوسیا، سرمایه‌گذار خارجی ابتدا باید یکی از گزینه‌های پیشنهادی دولت این کشور را انتخاب کرده تا با ارائه مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت سنت لوسیا و انتقال سرمایه به این کشور بررسی پرونده وی آغاز گردد. گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای کسب پاسپورت سنت لوسیا در حال حاضر یه شرح زیر می‌باشند

سرمایه‌گذاری در بخش اقتصاد ملی

این گزینه که ارزان‌ترین انتخاب توسط متقاضی می‌تواند باشد، به نوعی اهدای پول برای کمک به اقتصاد ملی کشور سنت لوسیا به حساب آمده و سرمایه اهدا شده قابل بازگشت نخواهد بود. مبلغ پرداختی برای این گزینه برابر است با:

 • برای فرد سرمایه‌گذار مجرد معادل 100 هزار دلار آمریکا
 • برای فرد سرمایه‌گذار و همسرش معادل 140 هزار دلار آمریکا
 • برای فرد سرمایه‌گذار، همسر و حداکثر دو فرزند (در مجموع 4 نفر) معادل 150 هزار دلار آمریکا
 • برای هر فرد وابسته اضافه شده به خانواده 4 نفره معادل 25 هزار دلار آمریکا
 • هزینه‌های بررسی پرونده معادل 30 هزار دلار آمریکا

سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات

متقاضیان پاسپورت سنت لوسیا می‌توانند با سرمایه‌گذاری در یک پروژه ساختمانی مورد تأیید دولت با ارزش حداقل 300 هزار دلار آمریکا در بخشی از جزیره سنت لوسیا شهروندی این کشور را دریافت نمایند. این املاک مورد تأیید معمولاً در بخش گردشگری مانند هتل‌ها یا اقامتگاه‌های تفریحی به متقاضی پیشنهاد می‌گردد. ملک خریداری شده باید حداقل به مدت 5 سال توسط فرد سرمایه‌گذار حفظ شود تا شهروندی متقاضی و خانواده‌اش همچنان اعتبار داشته باشد. پس از مدت تعیین شده، متقاضی می‌تواند برای فروش ملک خود اقدام نماید. بدیهی است که هزینه‌های ثبت خرید ملک، بررسی پرونده و مالیات بر خرید به هزینه اصلی خرید ملک اضافه خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی

هر سرمایه‌گذار خارجی که شرایط اقدام برای اخذ پاسپورت سنت لوسیا را دارا می‌باشد، این گزینه را در اختیار خواهد داشت تا با خرید اوراق قرضه دولتی و حفظ آنها به مدت 5 سال، شهروندی سنت لوسیا را کسب کند. میزان خرید اوراق قرضه متفاوت بوده و بستگی به تعداد اعضای خانواده سرمایه‌گذار خواهد داشت:

 • برای سرمایه‌گذار مجرد معادل 500 هزار دلار آمریکا
 • برای فرد سرمایه‌گذار و همسرش معادل 535 هزار دلار آمریکا
 • برای فرد سرمایه‌گذار، همسر و حداکثر دو فرزند (در مجموع 4 نفر) معادل 550 هزار دلار آمریکا
 • برای هر فرد وابسته اضافه شده به خانواده 4 نفره معادل 25 هزار دلار آمریکا

بررسی هر پرونده برای افرادی که این گزینه را انتخاب می‌کنند، 50 هزار دلار آمریکا هزینه در بر خواهد داشت.

تا دسامبر سال 2022 نیز یک گزینه دیگر از این نوع سرمایه‌گذاری در دسترس متقاضیان است که مربوط به خرید اوراق دولتی جبران خسارات کووید می‌باشد. حداقل سرمایه برای خرید این نوع سهام برای هر فرد مجرد یا با همسر و یا با همسر و دو فرزند 250 هزار دلار بوده و برای خانواده بیش از 4 نفر این مقدار به 300 هزار دلار افزایش می‌یابد.

سرمایه‌گذاری در بخش کسب‌وکار

با انتخاب این گزینه، سرمایه‌گذار می‌تواند با هزینه حداقل 3.5 میلیون دلار آمریکا در یک بخش تجاری مورد تأیید دولت سنت لوسیا شهروندی این کشور را به دست آورد. متقاضی همچنین باید حداقل 3 شغل جدید با کسب‌وکار خود ایجاد نماید. بخشها و صنایع تجاری مورد تأیید دولت سنت لوشیا که متقاضی حتماً باید در آنها سرمایه‌گذاری کند، شامل این موارد می‌باشند: رستوران‌های خاص، صنایع دریایی، بخش کشاورزی، تولیدات دارویی، صنایع حمل و نقل مانند احداث بندرگاه‌ها، پل‌ها و خط آهن، و یا در بخش تحقیقات و توسعه مؤسسات.

مزایای اخذ پاسپورت سنت لوسیا

با توجه به شرایط مکانی خاص جزیره سنت لوسیا و با جمعیتی کم شاید مزایای ویژه‌ای را نتوان برای شهروندی این کشور متصور بود. اما، این گونه نیست و مزایای زیادی با دریافت پاسپورت سنت لوسیا نصیب سرمایه‌گذار خارجی خواهد شد:

 • بررسی پرونده در مدتی کوتاه و تنها در حدود 3 تا 6 ماه
 • حفظ تابعیت اصلی متقاضی
 • اخذ پاسپورت برای فرزندان تا 25 سال متقاضی
 • اخذ پاسپورت برای والدین بالای 65 سال متقاضی (در صورتی که با او زندگی کنند)
 • عدم نیاز به حضور دایم در کشور سنت لوسیا
 • عدم نیاز به سفر به سنت لوسیا طی بررسی پرونده و اخذ تابعیت
 • عدم نیاز به مصاحبه، مدرک زبان و سابقه شغلی خاص
 • عدم دریافت مالیات بر درآمد
 • سفر به 146 کشور در سرتاسر دنیا بدون نیاز به ویزا

خرید پاسپورت سنت لوسیا

همان طور که ذکر شد، برای اخذ پاسپورت سنت لوسیا، هر فرد سرمایه‌گذار خارجی 4 گزینه در اختیار خواهد داشت. از بین این گزینه‌ها، آن مواردی که پول متقاضی حفظ شده و پس از مدتی معلوم به آن مجدداً دست پیدا می‌کند، جزو گزینه‌های اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. اما، برخی از کشورها با اخذ مبلغی از سرمایه‌گذار با عنوان اهدای پول در اصل پاسپورت کشور خود را می‌فروشند. به این معنا که سرمایه‌گذار با اهدای مبلغی پول و در مدت زمانی کوتاه پاسپورت کشور مربوطه را دریافت کرده ولی سرمایه وی به او بازپرداخت نخواهد شد. گزینه اهدای پول در گزینه‌های برنامه اخذ تابعیت سنت لوسیا از طریق سرمایه‌گذاری که کمترین هزینه را نیز در بر خواهد داشت، همان خرید پاسپورت سنت لوسیا به شمار رفته که شرایط و هزینه آن را در بخش قبلی مطلب عنوان کردیم.

پاسپورت سنت لوسیا

پاسپورت سنت لوسیا از طریق سرمایه‌گذاری

در حالتی که فرد سرمایه‌گذار برای اخذ پاسپورت سنت لوسیا بخواهد پول خود را حفظ کند، 3 گزینه در اختیار خواهد داشت تا بدون زیان سرمایه‌گذاری خود را انجام داده باشد. خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی و همچنین ایجاد یک کسب‌وکار مورد تأیید دولت سنت لوسیا گزینه‌هایی می‌باشند که سرمایه‌گذار با انتخاب آنها مبلغی را که هزینه کرده از دست نخواهد داد و پاسپورت سنت لوسیا را نیز برای خود و خانواده‌اش به دست خواهد آورد. میزان سرمایه در این بخش از 300 هزار دلار آمریکا آغاز شده و به 3.5 میلیون دلار در بخش تأسیس کسب‌وکار می‌رسد. با این سرمایه‌گذاری، متقاضی در کمترین مدت می‌تواند تابعیت کشور سنت لوسیا را کسب کرده و از مزایای آن بهره‌مند شود. جزئیات این برنامه‌ها را در بخش‌های پیشین مطلب به طور کامل شرح دادیم.

مجموعه اندویزا با سال‌ها تجربه در امور اقامتی و مهاجرتی در سرتاسر دنیا و به طور خاص در اخذ پاسپورت کشورهای حوزه کارائیب، برای سرمایه‌گذاران ایرانی که می‌خواهند در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه «پاسپورت دوم» خود را اخذ نمایند، برنامه‌های سرمایه‌گذاری کشورهای کارائیب را پیشنهاد می‌کند. سفر بدون ویزا به کشورهای اروپایی و انگلستان و هزینه‌ پایین اخذ تابعیت، از کمترین مزایای اخذ پاسپورت سنت لوسیا به شمار می‌روند. برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد فرآیند اخذ پاسپورت سنت لوسیا با مشاوران و کارشناسان ما در تماس باشید.