پاسپورت بلغارستان

اقامت بلغارستان

اخذ شهروندی یک کشور اروپایی، شاید یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که قصد مهاجرت از ایران را دارند. کسب پاسپورت بلغارستان که جزو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می‌آید، از لحاظ اقتصادی و سهولت در اخذ آن می‌تواند یکی از بهترین این گزینه‌ها باشد. کشور بلغارستان در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده است و از شرق به دریای سیاه منتهی می‌شود. پایتخت و بزرگترین شهر آن «صوفیه» بوده و شهر معروف و تفریحی آن نیز «وارنا» نام دارد که هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران دنیا به خصوص هم‌وطنان ایرانی ما می‌باشد. جمعیت این کشور اروپایی در سال 2020 حدود 7 میلیون نفر تخمین زده شده است. بلغارستان که از سال 2007 به اتحادیه اروپا پیوسته است، و چند سالی می‌شود که برای اضافه شدن به کشورهای حوزه شینگن اروپا درخواست داده است که احتمالاً به زودی به این حوزه خواهد پیوست.

اعتبار و ارزش پاسپورت بلغارستان

  از آنجا که کشور بلغارستان در اروپا قرار دارد و جزو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، پاسپورت آن ارزش خاص خود را دارد. در آخرین رتبه‌بندی باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا پاسپورت کشور بلغارستان در کنار کشورهای رومانی و موناکو در رتبه 18 دنیا قرار گرفته است. معیارهای این رتبه‌بندی به سطح زندگی از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در یک کشور و همچنین تعداد مقاصدی که می‌توان با پاسپورت مورد نظر بدون ویزا به آن کشورها سفر کرد، تعیین می‌گردد.

در حال حاضر یک شهروند بلغارستان با گذرنامه این کشور می‌تواند بدون ویزا، یا با ویزای الکترونیکی و یا با ویزای فرودگاهی به 115 کشور در سرتاسر دنیا سفر کند. کشورهای حوزه شینگن از جمله کشورهایی هستند که با پاسپورت بلغارستان می‌توان بدون اخذ ویزا به آنها سفر کرد. کشور انگلستان نیز همین شرایط را برای شهروندان بلغارستان خواهد داشت و برای ورود به کانادا اخذ ویزای الکترونیکی (ETA) کافی است.

کشور بلغارستان در سال 2019، از لحاظ اقتصادی رشدی معادل 3.4 درصدی را تجربه کرده است و حداقل دستمزد در این کشور با اندکی رشد نسبت به سال پیش معادل 312 یورو در ماه می‌باشد. این کشور که با نام اصلی «جمهوری بلغارستان» شناخته می‌گردد، از لحاظ سیاسی توسط پارلمان این کشور اداره شده و نخست‌وزیر آن فرد اول کشور به حساب می‌آید. طی چند سال اخیر کشور بلغارستان شرایط پایداری را در سیاست خود تجربه می‌کند و احزاب مختلف در آن با آزادی کامل به فعالیت مشغول می‌باشند. بدین ترتیب، افرادی که قصد مهاجرت به این کشور اروپایی را دارند می‌توانند زندگی در یک کشور امن از لحاظ اقتصادی و اجتماعی را آغاز و تجربه کنند.

اخذ پاسپورت بلغارستان

جهت دریافت شهروندی کشور بلغارستان و اخذ پاسپورت این کشور برای افراد خارجی مسیرهای مختلفی وجود دارد. مانند هر کشور دیگر روش‌هایی مانند اخذ اقامت‌های کوتاه‌مدت مانند اقامت از طریق ویزای کار یا ویزای تحصیلی می‌تواند در نهایت به اقامت دایم و سپس به کسب شهروندی این کشور منتهی شود. گزینه‌ای مانند ازدواج با یک تبعه بلغارستان و پناهندگی نیز انتخاب‌های دیگر یک فرد خارجی برای رسیدن به پاسپورت بلغارستان است. با این حال، و با توجه به شرایط مشکل و پیچیده گزینه‌های فوق، تنها مسیر مشخص و قانونی و سریع برای یک فرد خارجی جهت کسب شهروندی و پاسپورت کشور بلغارستان اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری می‌باشد.

برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در بلغارستان که با تغییراتی از سال 2014 تا کنون به جذب سرمایه‌گذاران خارجی و اخذ اقامت به آنها تبدیل به قانون شده است، در سال 2020 نیز همچنان متقاضیان اخذ اقامت و شهروندی این کشور را می‌پذیرد. برنامه فوق که شامل اخذ اقامت دایم و همجنین کسب شهروندی سریع بلغارستان می‌گردد، برای افرادی مناسب است که:

 • شهروند کشوری از غیر از کشورهای اتحادیه اروپا باشند
 • دارای پاسپورت معتبر از کشور زادگاه خود باشند
 • مدارکی دال بر اثبات سرمایه مورد نظر خود بتوانند ارائه نمایند
 • دارای گواهی عدم سوءپیشینه در کشور خود باشند
 • برای حداقل دو سفر به کشور بلغارستان مشکلی نداشته باشند

مراحل دریافت پاسپورت بلغارستان

متقاضی پاسپورت بلغارستان، برای اخذ اقامت دایم و یا روش سریع برای کسب پاسپورت این کشور، مراحلی را پیش روی خواهد داشت. جهت سرمایه‌گذاری برای کسب اقامت دایم کشور بلغارستان، متقاضی می‌بایست سرمایه‌ای معادل با یک میلیون لو (Lev)، واحد پول بلغارستان، که برابر با حدود 512 هزار یورو می‌باشد را به مدت پنج سال با خرید اوراق قرضه دولتی به صورت سپرده در اختیار دولت بلغارستان قرار دهد. پس از گذشت این 5 سال تمامی مبلغ سپرده‌گذاری بدون هیچ سود و زیانی به سرمایه‌گذار عودت داده خواهد شد. حفظ این مبلغ به طور کامل توسط دولت بلغارستان طی این مدت تضمین می‌گردد. اما در روش سریع اخذ پاسپورت بلغارستان، شرایط کمی متفاوت است. با انتخاب این گزینه، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • حداقل یک سال از اخذ اقامت دایم وی گذشته باشد
 • به غیر از سرمایه اولیه برای اخذ اقامت، همان مقدار پول را (512 هزار یورو) در سال دوم اقامت خود صرف خرید مجدد اوراق قرضه دولتی کند و یا در پروژه‌های انتخاب شده توسط دولت بلغارستان سرمایه‌گذاری نماید.
 • سرمایه جدید خود را به مدت دو سال نزد دولت بلغارستان دست‌نخورده باقی بگذارد.

سرمایه‌گذارانی که تنها اقامت دایم بلغارستان را اخذ نموده‌اند و از روش سریع اخذ پاسپورت استفاده نمی‌کنند، بر اساس قوانین دولت بلغارستان پس از 5 سال می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست بدهند. این افراد باید شرایط زیر را برای اخذ شهروندی دارا باشند:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشند
 •  باید حتماً دارای کارت اقامت دایم بلغارستان بوده و طی 5 سال گذشته دارای آدرس اقامت ثابت در این کشور باشند
 • طی مدتی که اقامت کشور بلغارستان را دارا بوده هیچ جرمی مرتکب نشده و در هیچ دادگاهی مورد محاکمه قرار نگرفته باشند.

مزایای اخذ اقامت و پاسپورت بلغارستان

همان طور که پیش از این ذکر شد، اقامت و شهروندی یک کشور اروپایی مزایای خاص خود را خواهد داشت. کشور بلغارستان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. برخی از این مزایا به شرح زیر می‌باشند:

 • عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا
 • کشوری چند فرهنگی با پیشینه فرهنگی غنی
 • آب و هوای معتدل و مقصد گردشگران از سراسر دنیا
 • اخذ اقامت دایم طی فقط 6 تا 9 ماه
 • اخذ پاسپورت طی دو سال در صورت دوبرابر کردن سرمایه (معادل 1.024.000 یورو)
 • عدم نیاز به حضور دایم در کشور بلغارستان پس از اخذ اقامت
 • تضمین پول سرمایه‌گذار توسط دولت بلغارستان
 • بازگشت سرمایه به طور کامل پس از 5 سال
 • عدم نیاز به مدرک زبان و مدرک دانشگاهی
 • حفظ تابعیت اصلی متقاضی در صورت اخذ شهروندی بلغارستان
 • کمترین اخذ مالیات از طرف دولت بین کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به 115 کشور بدون نیاز به ویزا در صورت اخذ پاسپورت بلغارستان

خرید پاسپورت بلغارستان

خرید پاسپورت بلغارستان

برخی از کشورهایی که طبق برنامه‌های اقامتی خود به افراد خارجی سرمایه‌گذار اقامت و شهروندی اعطا می‌کنند، بین گزینه‌های انتخابی خود برای متقاضیان، برنامه خرید پاسپورت را نیز ارائه می‌دهند. این گزینه بدین معنا است که متقاضی با صرف هزینه‌ای ثابت به صورت اهدای پول که معمولاً صرف پروژه‌های دولتی آن کشور می‌گردد، به صورت مستقیم پاسپورت و شهروندی آن کشور را دریافت خواهد کرد. در صورت انتخاب این گزینه سرمایه اهدا شده به متقاضی باز نخواهد گشت.

اما، مزیت برنامه اخذ پاسپورت بلغارستان از طریق سرمایه‌گذاری این می‌باشد که سرمایه متقاضی پس از مدتی به صورت کامل به او باز خواهد گشت و پاسپورت این کشور را نیز دریافت می‌کند. در حالتی که سرمایه‌گذار از طریق خرید اوراق قرضه دولتی با مبلغ 512 هزار یورو و به صورت نرمال مسیر اخذ پاسپورت بلغارستان را طی کند، پس از 5 سال تمام مبلغ به وی عودت خواهد شد. نیز، اگر در صورتی که بخواهد پس از اخذ اقامت دایم و در سال دوم از طریق برنامه اخذ سریع پاسپورت، اقدام به کسب شهروندی این کشور کند، مجدداً باید 512 هزار یوروی دیگر سرمایه‌گذاری کرده که این مبلغ نیز پس از دو سال به وی باز خواهد گشت.

با پاسپورت بلغارستان به چه کشورهایی بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

همان طور که در بخش اعتبار و ارزش پاسپورت بلغارستان شرح آن رفت، پاسپورت هر کشوری معمولاً با معیار تعداد کشورهایی که سفر به آنها به ویزا نیازی ندارد ارزش‌گذاری و رتبه‌بندی خواهد شد. در حال حاضر، در سال 2020، پاسپورت بلغارستان در جدول رتبه‌بندی باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا در کنار کشور رومانی و موناکو در رده هجدهم قرار گرفته است و دارنده آن می‌تواند با پاسپورت بلغارستان بدون نیاز به ویزا و یا با ویزای الکترونیکی یا ویزای فرودگاهی به 115 کشور سفر کند.

از مهم‌ترین کشورهایی که با پاسپورت بلغارستان می‌توان به آنها بدون نیاز به ویزا سفر نمود، کشورهای حوزه شینگن اروپا می‌باشد. تعداد این کشورها 26 کشور می‌باشد که مرزهای‌شان به روی هم باز است. انگلستان نیز فعلاً پیش از خروج کامل از اتحادیه اروپا جزو کشورهایی است که بدون ویزا می‌توان وارد آن شد. برای دارنده پاسپورت بلغارستان، ورود به کانادا فقط به ویزای الکترونیکی نیاز خواهد داشت. اما، برای سفر به کشور آمریکا باید درخواست ویزا نمود.

مشاوره جهت اخذ پاسپورت بلغارستان

تابعیت یک کشور عضو اتحادیه اروپا مزایای فراوانی را برای هر فردی که مایل به مهاجرت است در بر خواهد داشت. با اخذ اقامت و در نهایت پاسپورت بلغارستان، تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز برای زندگی، کار و تحصیل در دسترس شما خواهند بود. انتخاب گزینه اخذ پاسپورت بلغارستان از طریق سرمایه‌گذاری، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زمانی، پیشنهاد مجموعه EndVisa به متقاضیان می‌باشد. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.