پاسپورت آنتیگوا

اخذ پاسپورت آنتیگوا

بیش از یک دهه است که اخذ «پاسپورت دوم» ذهن افرادی که می‌خواهند تغییر بزرگی در زندگی خود را با مزایای آن ایجاد کنند درگیر کرده است. اخذ پاسپورت آنتیگوا یکی از این گزینه‌ها است که به دلیل شرایط خاص خود بسیاری را به دنبال خود کشانده است. مدتی می‌گذرد از زمانی که اخذ پاسپورت دوم در دنیا تبدیل به موضوع مهمی شده است. بسیاری از تجار و افراد ثروتمند به دلایل مختلف به دنبال شهروندی کشور دیگری می‌باشند، البته بدون این که تابعیت اصلی خود را از دست بدهند.
در حال حاضر کشورهای بسیاری در دنیا برنامه‌های اخذ پاسپورت و شهروندی خود را در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده‌اند، اما برنامه‌هایی معمولاً پرطرفدار و محبوب بوده‌اند که با کمترین هزینه و در مدت زمانی کم به نتیجه برسند.

معرفی آنتیگوا

دریافت پاسپورت آنتیگوا یکی از همین برنامه‌های اخذ شهروندی با هزینه‌ای منطقی و در زمان کوتاه است.. آنتیگوا و باربودا جزیره‌هایی دوقلو بین دریای کارائیب و اقیانوس پاسیفیک هستند که معمولاً با نام مشترک «آنتیگوا» شناخته می‌شوند. آنتیگوا، به طور تقریبی با شهر میامی در آمریکا 2100 کیلومتر فاصله دارد. این جزیره از سال 1981 توسط ملکه الیزابت دوم که اولین ملکه آنتیگوا و باربودا بود، به صورت کشوری مستقل ولی تحت کشورهای مشترک‌النافع با بریتانیا ابراز موجودیت نمود.

مساحت این کشور کوچک تنها 442 کیلومتر‌مربع بوده و جمعیت آن حدود 80 هزار نفر می‌باشد. همچنین، این جزیره نهمین کشور از نظر وسعت در بین کشورهای حوزه کارائیب به حساب می‌آید. منبع درآمد این کشور از کشت نیشکر، توریسم و سرمایه‌گذاری خارجی تأمین میشود.

اعتبار و ارزش پاسپورت آنتیگوا

با وجود ناشناخته بودن این جزیره که در منطقه‌ای بین دریای کارائیب و اقیانوس آتلانتیک قرار گرفته است، اما بین پاسپورت‌های کشورهای دنیا پاسپورت آنتیگوا از ارزش خاصی برخوردار است. دلیل اصلی این امر می‌تواند این ‌باشد که با وجود استقلال از بریتانیا، این جزیره همچنان جزو کشورهای مشترک‌المنافع با بریتانیا به حساب می‌آید. در حال حاضر و در سال 2020، طی آخرین رتبه‌بندی باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت کشور آنتیگوا در کنار کشور اسرائیل در رده 31 قرار گرفته است و دارنده آن می‌تواند بدون نیاز به ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به حدود 150 کشور دنیا سفر کند.

کشورهای حوزه شینگن اروپا، انگلستان و هنگ‌کنگ از مهم‌ترین کشورهایی می‌باشند که با پاسپورت آنتیگوا می‌توان بدون ویزا به آنها وارد شد. اعتبار این پاسپورت برای افراد سرمایه‌گذار خارجی، پس از صدور 10 سال بوده و در صورت اخذ ویزای کانادا با این پاسپورت نیز امکان ورود به این کشور طی این مدت امکان‌پذیر خواهد بود.
شاید بتوان گفت که کسب این پاسپورت و شهروندی آنتیگوا با چنین ارزشی و همچنین هزینه‌ای که سرمایه‌گذار صرف خواهد کرد، نسبت به اخذ پاسپورت‌های اروپایی، کانادا یا امریکا بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد. البته، در صورتی که متقاضی پاسپورت دوم، هدفش زندگی در کشور مربوطه نبوده و بیشتر برای آزادی سفر پاسپورت را لازم داشته باشد.

اخذ پاسپورت آنتیگوا

برنامه اخذ پاسپورت آنتیگوا از طریق سرمایه‌گذاری در سال 2012 توسط دولت این کشور راه‌اندازی شد. در میان کشورهای حوزه کارائیب که برنامه‌های اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند، جزیره آنتیگوا یکی از اولین کشورها بود که به این برنامه‌های مهاجرتی پیوست. متقاضیان پاسپورت آنتیگوا باید یکی از گزینه‌های ارائه شده توسط دولت این کشور را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده و نیز شرایط عمومی زیر را نیز دارا باشند:

 • حداقل سن 18 سال برای متقاضی اصلی
 • دارای شخصیتی حقیقی و حقوقی قابل تأیید
 • عدم سوءپیشینه در کشور زادگاه
 • برخورداری از سلامتی کامل فیزیکی و روانی
 • اقامت حداقل 5 روز متقاضی اصلی و افراد داخل پرونده وی طی 5 سال

نکته: در حال حاضر، برنامه اخذ شهروندی آنتیگوا از طریق سرمایه‌گذاری بر روی چند کشور از جمله ایران بسته می‌باشد.

دریافت پاسپورت آنتیگوا

مراحل دریافت پاسپورت آنتیگوا

جهت اخذ پاسپورت آنتیگوا، سرمایه‌گذار خارجی ابتدا باید یکی از گزینه‌های پیشنهادی دولت این کشور را انتخاب کرده تا با ارائه مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت آنتیگوآ و انتقال سرمایه به این کشور بررسی پرونده وی آغاز گردد.  گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای کسب پاسپورت آنتیگوا در حال حاضر به شرح زیر می‌باشند:

 1. سرمایه‌گذاری در بخش توسعه ملی یا اهدای پول به خیریه: این گزینه که ارزان‌ترین انتخاب توسط متقاضی می‌تواند باشد، به نوعی اهدای پول برای کمک به اقتصاد ملی یا خیریه در کشور آنتیگوا به حساب آمده و سرمایه اهدا شده قابل بازگشت نخواهد بود. میزان این سرمایه برای یک فرد مجرد برابر با 100 هزار دلار امریکا می‌باشد.
 2. سرمایه‌گذاری در بخش املاک: متقاضیان پاسپورت آنتیگوا می‌توانند یک ملک تأیید شده از سوی دولت آنتیگوا را در مناطق توسعه‌یافته در این جزیره با ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا خریداری نمایند و به مدت 5 سال آن را حفظ نموده تا پاسپورت و شهروندی اخذ شده توسط آنها معتبر باقی بماند. از پاییز امسال نیز، دولت آنتیگوا با پیشنهاد املاک و مستغلاتی در مناطق کمتر توسعه یافته این کشور با حداقل قیمت 200 هزار دلار امریکا به سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را خواهد داد تا با مبلغی کمتر پاسپورت آنتیگوا را به دست آورند.
 3. تأسیس یک کسب و کار: متقاضیان پاسپورت آنتیگوا این گزینه را نیز دارند که با حداقل 1.5 میلیون دلار آمریکا و با ایجاد یک کسب و کار جدید شهروندی این کشور را به دست آورند. همچنین، دو یا چند متقاضی می‌توانند با سرمایه‌ای معادل حداقل 400 هزار دلار آمریکا یک کسب و کار را به طور شراکتی تأسیس نموده، به شرطی که مجموع سرمایه آنها حداقل به 5 میلیون دلار برسد.
 4. سرمایه‌گذاری در دانشگاه West Indies: یک خانواده 6 نفره با سرمایه‌ای معادل 150 هزار دلار کانادا برای هر نفر، می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بخش برای اخذ پاسپورت آنتیگوا اقدام نمایند. این مبلغ شامل هزینه‌های دولتی و بررسی پرونده نیز خواهد شد. فرزندان مجرد زیر 30 سال و والدین بالای 58 سال، می‌توانند در پرونده متقاضی اصلی حضور داشته باشند. در ضمن، یکی از افراد خانواده برای یک سال از بورسیه این دانشگاه توان استفاده کردن را خواهد داشت.

مزایای اخذ پاسپورت آنتیگوا

پاسپورت کشورها و جزیره‌های حوزه کارائیب علی‌رغم جمعیت کم و موقعین مکانی‌شان مزایا زیادی را برای متقاضی خواهند داشت. پاسپورت آنتیگوا نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مزایای شهروندی این جزیره زیبا به شرح ذیل می‌باشد:

 • بررسی پرونده در مدتی کوتاه و تنها در حدود 3 تا 4 ماه
 • حفظ تابعیت اصلی متقاضی
 • اخذ پاسپورت برای فرزندان تا 28 سال متقاضی
 • اخذ پاسپورت برای والدین بالای 58 سال متقاضی (در صورتی که با او زندگی کنند)
 • تنها حضور فقط 5 روز طی 5 سال در این کشور توسط متقاضی
 • عدم نیاز به سفر به آنتیگوا طی بررسی پرونده و اخذ تابعیت
 • عدم نیاز به مصاحبه، مدرک زبان و سابقه شغلی خاص
 • عدم دریافت مالیات بر درآمد
 • سفر به 150 کشور در سرتاسر دنیا بدون نیاز به ویزا

پاسپورت آنتیگوا از طریق سرمایه‌گذاری

در حالتی که فرد سرمایه‌گذار برای اخذ پاسپورت آنتیگوا بخواهد سرمایه خود را حفظ کند، 2 گزینه در اختیار خواهد داشت تا بدون زیان سرمایه‌گذاری خود را انجام داده باشد. خرید ملک و همچنین ایجاد یک کسب‌وکار مورد تأیید دولت آنتیگوا گزینه‌هایی می‌باشند که سرمایه‌گذار با انتخاب آنها مبلغی را که هزینه کرده از دست نخواهد داد و پاسپورت این جزیره را نیز برای خود و خانواده‌اش به دست خواهد آورد. اما در صورتی که سرمایه خود را به صورت اهدای پول به دولت و یا در بخش دانشگاهی این کشور هزینه کند، مبلغی به وی عودت داده نخواهد شد.

مجموعه «EndVisa» با سال‌ها تجربه در امور اقامتی و مهاجرتی در سرتاسر دنیا و به طور خاص در اخذ پاسپورت کشورهای حوزه کارائیب، برای سرمایه‌گذاران ایرانی که می‌خواهند در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه «پاسپورت دوم» خود را اخذ نمایند، برنامه‌های سرمایه‌گذاری کشورهای کارائیب را پیشنهاد می‌کند. در حال حاضر، کشور آنتیگوا برنامه اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری را برای شهروندان چند کشور، از جمله ایران بسته است. اما، گزینه‌های دیگری با همین شرایط در دسترس سرمایه گذاران ایرانی همچنان قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد فرآیند اخذ پاسپورت آنتیگوا و پاسپورت کشورهای حوزه کارائیب با مشاوران و کارشناسان ما در تماس باشید.