مهاجرپذیری کانادا

عوامل مهم در سیاست مهاجرپذیری کانادا

مشکل می‌توان متوجه شد که چه تعداد از مهاجرانی که هرساله وارد کشور کانادا می‌شوند طبق کدام‌یک از 6 فاکتور اصلی مهاجرپذیری این کشور جذب آن شده‌اند. برنامة اعلامی از سوی ادارة مهاجرت کانادا که برای سال‌های 2020 تا 2022 طرح‌ریزی شده است، این موضوع را روشن‌تر می‌سازد. بحث اصلی بر سر مسایلی است مانند این که چه تعداد از مهاجران پذیرفته‌شده تحت کدام برنامة مهاجرتی قرار خواهند گرفت و آیا کشور کانادا ظرفیت دارد تا این تازه‌واردان را از لحاظ اقتصادی و اجتماعی بپذیرد. تمامی این موارد اهمیت بحث و بررسی را دارند. با این حال، صحبت زیادی بر سر این که چه مواردی بر نرخ مهاجرت تأثیرگذارند، معمولاً به گوش نمی‌رسد. تشخیص دشوار این موضوع که چه تعداد از تازه‌واردان به کانادا هرساله مورد استقبال قرار خواهند گرفت با 6 عامل اصلی تعیین می‌گردد:

جمعیت‌شناسی و اقتصاد

استقبال از مهاجران در کانادا یک ضرورت اقتصادی به شمار می‌آید، به دلیل شرایط جمعیت‌شناسی این کشور. کانادا یکی از مسن‌ترین کشورهای دنیا است و نرخ زاد و ولد در آن نسبت به نرخ جهانی بسیار پایین می‌باشد. در نتیجه، این کشور نیاز به مهاجرین از کشورهای دیگر دارد تا توزیع جمعیت و نیز تعداد نیروی کار خود را افزایش دهد که این امر باعث رشد اقتصادی کشور خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ویزای استارتاپ کانادا

اهداف مصلحت‌اندیشانه

کانادا به سه دلیل مهم از مهاجرین استقبال می‌کند: رشد اقتصادی، پیوستن خانوادة مهاجرین در کنار هم، و کمک به پناهندگان. بنابراین، میزان پذیرش مهاجرین همواره تحت تأثیر این سه عامل قرار دارد و در واقع، کانادا مدت زمان زیادی است که برای تحقق چنین اهدافی تلاش کرده است. از این قرار که 40 درصد از مهاجرین این کشور هرساله تحت برنامه‌های پیوستن به خانواده و پناهندگی وارد کانادا می‌شوند.

وضعیت و شرایط جهانی

بسته به عوامل فوق، حائز اهمیت می‌باشد که کانادا چگونه باید به وضعیت موجود در دنیا عکس‌العمل نشان دهد. با توجه به سیاست‌های اقتصادی کشور، کانادا باید اطمینان یابد به میزان کافی تقاضا از سوی مهاجرین بالقوه و کارآمد وجود دارد که بخواهند به این کشور نقل‌مکان کنند. به علاوه، کشور کانادا به عنوان یک عضو مؤثر جامعة جهانی هنگام شرایط بحرانی انسانی در هر نقطة دنیا تعهدی بر دوش دارد که باید به آن ملزم باشد.

چنین شرایطی باعث خواهد شد تا کشور کانادا به صورت کوتاه‌مدت میزان مهاجرپذیری و قبول پناهندگان را افزایش دهد تا بحران در آن نقطه از دنیا رفع شود. برای نمونه، بین سال‌های 2015 تا 2016، دولت کانادا با آغاز بحران انسانی در کشور سوریه میزان پذیرش پناهندگی خود را افزایش داد و بعد به حالت عادی بازگرداند.

ظرفیت ادغام مهاجرین با کانادا

دولت فدرال کانادا می‌بایست اطمینان داشته باشد که شرایط اقتصادی کشور آمادگی پذیرش تازه‌واردان را دارد تا آنها بتوانند جذب بازار کار بشوند. چرا که برخی از مهاجران با دارا بودن شرایط ثبت شرکت در کانادا و به نیت تاسیس یک واحد تجاری وارد خاک این کشور می شوند. در ضمن، باید مطمئن بود منابع کافی برای جاگیری آنها مهیا باشد، مانند فضای کافی برای سکونت، یادگیری زبان، آموزش مهارت‌های شغلی، خدمات بهداشتی و سلامت و نیز خدمات حمل‌ونقل که بتواند جمعیت بیشتری از گذشته را تحت حمایت قرار دهد.

ظرفیت بررسی پرونده‌های مهاجرتی

با افزایش هرچه بیشتر تقاضای متقاضیان از سرتاسر دنیا برای مهاجرت به کانادا، دولت فدرال باید تمهیداتی بیاندیشد تا بررسی پروندة درخواست‌کنندگان تا جای ممکن سریع‌تر مورد بررسی و اقدام قرار بگیرد. تا پیش از این، حتا اگر دولت قصد داشت تعداد مهاجرین ورودی به کشور را افزایش دهد، به دلیل تعداد زیاد درخواست و مدت زمان فرآیند بررسی این کار امکان‌پذیر نبود.

طی چند سال اخیر، دولت کانادا با اجرای برنامة مدیریتی Express Entry یا «ورود سریع» توانسته است طول زمان بررسی پرونده‌های مهاجرتی خود را کاهش دهد. با این حال، به دلیل دریافت بسیاری از پرونده‌ها به صورت کاغذی که فرآیند بررسی را کند می‌کند و نیاز به تعداد بیشتری کارمند را می‌طلبد، همچنان تمامی نقطه‌ضعف‌های دولت در این زمینه از بین نرفته‌اند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید: ویزای سرمایه گذاری کانادا

سیاست مؤثرترین عامل

در انتهای این مبحث، به این مورد برمی‌خوریم که میزان مهاجرت به کانادا توسط دولت یک تصمیم سیاسی به شمار می‌رود. اهمیت ندارد چقدر توجیه اقتصادی وجود دارد، یا افکار عمومی چه احساسی دارد. دولت بر سر کار است که عمدتاً نرخ مهاجرت را بر اساس تأثیر تصمیم خود بر مردم نزدیک انتخابات سراسری معین خواهد کرد. این موضوع بدین معناست که حتا در شرایطی که نیاز به مهاجرین احساس می‌شود، دولت نرخ ورودی آنها را پایین نگاه می‌دارد. این امر در حال حاضر در ایالت کبک اتفاق افتاده است، تنها ایالتی در کانادا که خود می‌تواند میزان نرخ مهاجرت ورودی خود را کنترل کند. کبک به نیروی کار خارجی بیشتری نیاز دارد، اما دولت کنونی آن تصمیم گرفته است که بهترین کار کاهش جذب مهاجر می‌باشد.

به همین نحو، دولت فدرال نیز می‌تواند افزایش جذب مهاجر را با نرخ پایین بیکاری در کشور توجیه کند. با این حال، شاید آنها نیز نرخ مهاجرت را به دلیل عکس‌العمل و واکنش عمومی کاهش دهند. از 6 عامل ذکرشدة فوق، تصمیم سیاسی بدون شک مؤثرترین فاکتور در اعمال کاهش یا افزایش نرخ مهاجرپذیری در کانادا محسوب می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *